Osoby borykające się z tą dysfunkcją często wykonują szybkie i niepotrzebne ruchy żuchwą. Wyróżnia się bruksizm nocny oraz bruksizm dzienny. Według statystyk dotyczy on zarówno dzieci, jak i dorosłych, większość osób nawet nie czuje żadnych objawów.
Dolegliwość ta częściej dotyka kobiety niż mężczyzn. Zwiększanie się występowania najczęściej uzasadnia się tym, że tryb życia staje się coraz bardziej stresujący. Bruksizm to jedna z parafunkcji, czyli czynności, które niepotrzebnie wykonuje nasze ciało, jak np. obgryzanie paznokci czy długopisów, przygryzanie ust oraz wewnętrznych powierzchni policzków, czy nawykowe żucie gumy!
Przyczyny
Przyczyny tego schorzenia mogą być różne. Często przyjmuje się, że jest on efektem stanu psychicznego jak stres czy depresja, wad zgryzu, usunięcia zębów „mądrości”, problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym, refluksu żołądka, a także zaburzeń snu. Z bruksizmem często zmagają się osoby zajmujące wysokie stanowiska, co jest związane z ciągle utrzymującym się wysokim poziomem stresu.
Objawy bruksizmu
Zgrzytanie, zaciskanie i ścieranie zębów przekłada się na różnego rodzaju dolegliwości. Wielu z nich można nie kojarzyć z problemem natury stomatologicznej. Do najczęstszych objawów należą:
- starte zęby,
- nadwrażliwe dziąsła,
- krwawienie podczas zabiegów higieny jamy ustnej,
- uporczywe napięciowe bóle głowy i gałek ocznych,
- problemy z żuciem, ograniczona ruchomość stawu skroniowo-żuchwowego, a nawet trzaski w stawach podczas przeżuwania,
- bóle karku,
- bóle pleców,
- bóle ucha, nawracające stany zapalne ucha oraz odczuwane szumy uszne,
- bóle barków
- bóle szczęki,
- zaburzenia słuchu,
- charakterystyczny kształt twarzy – kwadratowy, z mocno zarysowanymi i rozrośniętymi mięśniami żucia (żwaczami).
Konsekwencje nieleczonego bruksizmu
Większość skutków bruksizmu to różnego rodzaju bóle w obrębie twarzy i głowy. Takie przewlekłe dolegliwości, szczególnie odczuwane w czasie stresujących okresów, mogą jeszcze bardziej pogarszać samopoczucie. Utrudniają skupienie, radzenie sobie z codziennymi wyzwaniami, powodują rozproszenie uwagi, drażliwość, a nawet bezsenność.
Zastosowanie botoksu w leczeniu bruksizmu może być traktowane jako metoda samodzielna. Zastrzyki z botoksu skutecznie rozluźniają mięśnie szczęk, dlatego niwelują nawyk zaciskania mięśni żwaczy.