Cellulit

Cellulit, czyli tak zwana skórka pomarańczowa, to problem większości kobiet na świecie.

Cellulit dotyka właśnie kobiety, ponieważ ściśle wiąże się z gospodarką hormonalną, a dokładniej z wydzielaniem estrogenów. Dotyczy zarówno osób kobiet, znajdujących się w okresie dojrzewania, jak i tych dojrzałych. Nie jest zależny od wagi – z cellulitem walczą zarówno kobiety szczupłe, jak i te o pełniejszych kształtach.

Co to jest cellulit?

 

Cellulit ( medyczna nazwa to  lipodystrofia), to nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, prowadzącej do zmian w tkance podskórnej. W zależności od stopnia zaawansowania może być widoczny gołym okiem lub dostrzegalny dopiero po ściśnięciu fałdu skóry. Nierówna faktura, czyli rzucające się w oczy grudki, to adipocyty (komórki tłuszczowe). Cellulit, ze względu na charakterystyczny wygląd, nazywany jest potocznie skórką pomarańczową.

Jak powstaje cellulit?

 

Cellulit formuje się z powodu ucisku komórek tłuszczowych, które powiększają się i napierają na naczynia krwionośne oraz limfatyczne. W efekcie dochodzi do miejscowego osłabienia krążenia krwi. Prowadzi to z kolei do dysfunkcji przemiany materii w komórkach. Te mają trudności w przyswajaniu tleniu i składników odżywczych, a także unormowanym wydalaniu toksyn. Produkty przemiany materii zaczynają więc razem z wodą zalegać w tkankach, wywierają nacisk na tkankę łączną i ostatecznie przyjmują formę, którą znamy pod pojęciem cellulitu.

Przyczyny powstawania cellulitu

  • siedzący tryb życia i mała aktywność fizyczna,
  • zbyt ciasne ubrania,
  • nadwaga,
  • duże wahania wagi (także w okresie ciąży i po niej),
  • przewaga estrogenów przy niedoborze progesteronu,
  • problemy z krążeniem,
  • palenie papierosów,
  • zła dieta (zwłaszcza nadmiar soli i cukru),
  • wady postawy (niektóre zmiany np. w kręgosłupie powodują ucisk uniemożliwiający właściwe ukrwienie kończyn).

 

Rozwój cellulitu

3.    Stopień trzeci widać bez ściskania. Powiększone komórki tłuszczowe są wyraźne zarówno w pozycji stojącej, jak i leżącej. Skóra jest blada i  pofałdowana.

4.    Stopień czwarty cellulitu objawia się bardzo wyraźnymi zmianami skóry. Tkanka jest nieelastyczna, trzęsie się, ma nieregularną strukturę. Największą zmianą jest jednak ból – tkanki w czwartym stopniu cellulitu są bardzo tkliwe, ponieważ uciskają również zakończenia nerwowe.

 

Kolejne etapy powstawania cellulitu wiążą się też z koniecznością podjęcia bardziej intensywnych i wymagających kroków. Wdrożenie odpowiednich zabiegów i zmiana stylu życia we wczesnym stadium rozwoju skórki pomarańczowej pozwala na

W jakich miejscach tworzy się cellulit?

 

Cellulit tworzy się u kobiet w miejscach naturalnie charakteryzujących się większą ilością tkanki tłuszczowej. Najczęściej pomarańczowa skórka występuje na:

  • brzuchu,
  • udach,
  • pośladkach,
  • ramionach.

 

Niezależnie od lokalizacji, zmienione komórki tłuszczowe to ogromny problem estetyczny. Pofałdowana i nieelastyczna skóra skłania osoby dotknięte cellulitem do zakrywania tych części ciała, na których uwidoczniła się skórka pomarańczowa. Tymczasem niektóre ubrania (zwłaszcza te obcisłe) sprzyjają powstawaniu cellulitu.

Poznaj skuteczne zabiegi na pozbycie się uciążliwego cellulitu.

Polecane zabiegi

Znajdź zabieg idealny dla siebie
+48 780 526 096