Migrena to specyficzny rodzaj bólu głowy, charakteryzujący się dużą intensywnością (powodującą nierzadko wyłączenie osoby cierpiącej na migrenę z życia społecznego), a także nawrotami. Do tej pory nie określono konkretnych przyczyn występowania bólu migrenowego (istnieją co do tego różne teorie, natomiast żadna z nich nie została potwierdzona z całą pewnością). Atak bólu głowy w przebiegu migreny trwa od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin, a medycyna, przy wsparciu farmakologii, ma za zadanie jak najszybciej zmniejszyć ból u pacjenta. Migreny - w zależności od konkretnej lokalizacji oraz charakterystyki bólu, a także występowania tak zwanej aury - dzieli się na różne rodzaje. Jakie typy migreny można wyróżnić spośród nich? W jaki sposób diagnozuje się tę przypadłość i jak wygląda leczenie migreny - doraźne i długofalowe? Poznaj najważniejsze informacje o migrenowych bólach głowy i sprawdź, jak pomóc sobie lub bliskim w przypadku pojawienia się ataku!
Czym jest migrenowy ból głowy?
Migrena to rodzaj pierwotnego bólu głowy (pierwotn ego, a więc nie powodowanego czynnikami chorobowymi lub innymi, zidentyfikowanymi przyczynami) o konkretnej charakterystyce. Występuje w formie napadów, trwa od 4 do 72 godzin, a dodatkowo towarzyszą jej inne objawy (o których piszemy poniżej). Różne źródła podają, że na przypadłość tę cierpi od 8 do 12% populacji (przy czym znacznie częściej diagnozowana jest u kobiet, niż u mężczyzn).
Rozpoznanie migreny przez lekarza (czy to pierwszego kontaktu, czy przez neurologa) odbywa się w większości przypadków na podstawie standaryzowanego wywiadu, badającego częstotliwość występowania migren, jak i ich przebieg oraz towarzyszące im objawy (z uwagi na dużą swoistość symptomów, zazwyczaj szczegółowy wywiad wystarczy do postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia). U niektórych pacjentów konieczne mogą okazać się dodatkowe badania neurologiczne (jeśli lekarz podejrzewa, że dolegliwości mogą wynikać z chorób lub uszkodzeń mózgu nie powiązanych z atakami migrenowymi).
Migrena – objawy (zaburzenia wzroku, nudności i wymioty). Rodzaje migreny (migrena z aurą, migrena oczna i inne)
Objawy migreny
Objawy to oczywiście silny ból głowy, trwający przez dłuższy czas. Jego charakter opisywany jest przez pacjentów zwykle jako pulsujący i jednostronny - zazwyczaj nad okiem lub w obrębie gałki ocznej. Oprócz tego napadom migreny towarzyszą takie symptomy, jak zwiększona wrażliwość (nadwrażliwość) na światło (fotofobia, światłowstręt), mdłości i wymioty, zwiększona wrażliwość na dźwięki oraz zapachy (fonofobia, osmofobia). Warto tutaj dodać, że wszystkie wymienione czynniki (światło, hałas, intensywne zapachy) mogą nasilać dolegliwości i pogłębiać stan migrenowy. Niektórzy pacjenci odczuwają także zaburzenia widzenia (lub ograniczenie pola widzenia), doświadczają „mroczków przed oczami”, podwójnego widzenia lub przejściowej, krótkiej utraty wzroku. Symptomy mogą być na tyle nasilone, że wyłączają pacjenta z funkcjonowania nawet na kilka dni w miesiącu.
Migrena – przyczyny.
Tak, jak zostało to wspomniane powyżej - do tej pory nie ustalono z całą pewnością przyczyn migreny. Niektóre teorie mówią o wpływie czynników genetycznych, inne - o nagłym skurczu i późniejszym, gwałtownym rozszerzeniu ścian naczyń krwionośnych obecnych w mózgu, a jeszcze inne - o specyficznych zmianach w korze mózgowej. Niezależnie jednak od fizjologicznej przyczyny ustalono, że niektóre okoliczności i aktywności mogą wpłynąć na częstsze występowanie napadów migrenowych. Wśród nich wyróżnia się bardzo intensywny wysiłek fizyczny, silny stres czy zdenerwowanie. Oprócz tego ryzyko pojawienia się napadu zwiększają: zbyt mała lub przeciwnie - zbyt duża ilość snu, momenty relaksu (wielu pacjentów skarży się na ataki pojawiające się na wakacjach, podczas urlopu), gwałtowne zmiany pogody lub zmiany hormonalne (dzieje się tak zwłaszcza u kobiet). Istnieją również hipotezy, że do zwiększenia częstotliwości napadów migrenowych przyczynia się spożywanie czekolady, alkoholu lub tłustych potraw, jednak żadne badania nie potwierdziły tych przypuszczeń jednoznacznie.
Co ważne - już przy pojawieniu się ataku migreny warto ograniczyć czynniki pogłębiające ból (chodzi tu o ekspozycję pacjenta na hałas, ostre światło lub na intensywne zapachy). Wielu chorych w momencie ataku wybiera odosobnienie w ciemnym i cichym pomieszczeniu, co pozwala nieco złagodzić uciążliwe symptomy.
Zabieg leczenia migreny botoksem polega na punktowej iniekcji toksyny botulinowej co powoduje rozluźnienie mięśni czoła, skroni, szyi i/lubi tylnej części głowy. W efekcie następuje usunięcie ucisku na nerwy odpowiadające za pojawianie się bólów migrenowych oraz kontrola nad bodźcami bólowymi, które wysyłają impulsy do mózgu. Działanie toksyny botulinowej powoduje zahamowanie produkcji acetylocholiny odpowiedzialnej za przenoszenie sygnałów pomiędzy neuronami.