Pajączki na twarzy to trwale rozszerzone naczynia włosowate, które znajdują się w splocie podbrodawkowatym skóry właściwej, zlokalizowanym tuż pod powierzchnią naskórka, przez który prześwitują.
Pajączki mogą być pierwotne lub wtórne. Pierwotne wynikają z czynników wrodzonych oraz powstają w pewnych okresach życia, np. podczas ciąży. Wtórne są to zmiany, do których powstawania przyczyniają się różne czynniki zaistniałe na przestrzeni lat, np. przebyte choroby czy przyjmowane leki.
Zmiany naczyniowe w obrębie twarzy uwidaczniają się na policzkach, nosie oraz brodzie. Występują zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, będących najczęściej w wieku od 30 do 50 lat. Częściej jednak zmagają się z tym problemem kobiety.
Pękające naczynka to jeden z objawów skóry naczyniowej, który świadczy o kruchości naczyń krwionośnych. Skóra charakteryzuje się również większą delikatnością, wrażliwością oraz skłonnością do alergii. Bardzo szybko reaguje na bodźce wewnętrzne oraz zewnętrzne, co objawia się zaczerwienieniem, zwanym rumieniem. W kolejnym etapie, pojawiają się pajączki. Nadwrażliwości na bodźce towarzyszą nieprzyjemne odczucia, takie jak: pieczenie, ściąganie czy kłucie w obrębie skóry.
Przyczyny pękania naczynek i powstania pajączków
Zwiększona częstotliwość pojawiania się pajączków na twarzy wynika z większej liczby naczyń krwionośnych oraz płytszego umiejscowienia w porównaniu do innych obszarów ciała.
Dla osób z cerą naczynkową charakterystyczna jest kruchość i delikatność mięśniówki, która otacza naczynia krwionośne. Przez to traci ona możliwość prawidłowego działania i pozostaje rozszerzona na stałe. Na skórze widoczne są wtedy czerwonawe linie, różnej długości i grubości, zwane pajączkami.
Jeśli dojdzie do pęknięcia naczynka na skutek zwiększonego ciśnienia krwi, na skórze widoczne będzie sinawe zabarwienie. Sinawy kolor skóry może także wynikać z zalegania nieutlenowanej krwi w rozszerzonych naczynkach.
Rozszerzone naczynka na twarzy mogą występować z wielu przyczyn, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Często powtarzające się rozszerzenia światła naczyń krwionośnych prowadzą do powstawania pajączków oraz utrwalonego rumienia na twarzy.
Do czynników wewnętrznych zaliczają się między innymi skłonności genetyczne, choroby (takie jak np.: alergie, twardzina, nadciśnienie tętnicze, toczeń rumieniowaty, zaburzenia pracy wątroby, jelit, oraz krążenia), zaburzenia hormonalne, stres i silne emocje.