Tkanka tłuszczowa jest fizjologiczną częścią tkanki podskórnej, w otoczeniu narządów wewnętrznych spełnia funkcję ochronną.
W skład tkanki tłuszczowej wchodzą: dojrzałe adipocyty, preadipocyty, fibroblasty, naczynia krwionośne, tkanka nerwowa.
Rozkład tkanki tłuszczowej na danych obszarach ciała jest zależny od płci oraz predyspozycji genetycznych. U kobiet tendencja do gromadzenia się tłuszczu występuje w okolicach ud, pośladków i talii. U mężczyzn tkanka tłuszczowa odkłada się głównie w okolicach brzucha.
Nadmiar tkanki tłuszczowej najczęściej związany jest z nieprawidłowym sposobem odżywiania oraz brakiem aktywności fizycznej. Czasem jednak, nawet jeśli prowadzisz odpowiednią dietę połączoną z aktywnością fizyczną, w niektórych okolicach ciała, tkanka tłuszczowa bywa szczególnie trudna do zrzucenia. Zabiegi redukujące tkankę tłuszczową prowadzą do lipolizy czyli rozkładu triglicerydów do wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu. W trakcie ich wykonywania ważnym aspektem jest utrzymywanie ujemnego bilansu energetycznego.
Dodatkowo w trakcie wykonywania zabiegów lipolitycznych, dobrą praktyką jest stosowanie zabiegów poprawiających krążenie krwi i limfy, które zapobiegają akumulowaniu uwolnionej tkanki tłuszczowej i ułatwiają jej eliminację z organizmu.