Ciągle wilgotna skóra, plamy na ubraniach, nieprzyjemny zapach – to wszystko powoduje frustrację, obniżenie samooceny, uczucie zawstydzenia, unikanie kontaktów towarzyskich czy zawodowych. Problem zwykle dotyczy obszarów, na których znajduje się najwięcej gruczołów potowych – przede wszystkim pach, ale też dłoni, stóp, i czoła.
Nadpotliwość – przyczyny
Wyróżnia się dwa rodzaje nadpotliwości:
- Nadpotliwość pierwotna (idiopatyczna) – najczęstsza, zwykle ma charakter miejscowy i w większości przypadków dotyczy okolicy pach. Zwykle ujawnia się w okresie dojrzewania. Jej przyczyną jest nadmierna stymulacja gruczołów potowych przez nerwowy układ współczulny wskutek przede wszystkim nadmiernego stresu i nagłych emocji (choć wzmożone pocenie się może też pojawić się bez wyraźnej przyczyny).
- Nadpotliwość wtórna – zwykle ma charakter uogólniony, a nie miejscowy, wywołują ją przede wszystkim niektóre choroby (np. cukrzyca, nadczynność tarczycy, nowotwory, reumatoidalne zapalenie stawów), przyjmowanie leków (np. antybiotyków, leków antydepresyjnych), stosowanie używek (przede wszystkim alkoholu, kawy, narkotyków), ciąża, menopauza, otyłość. Może też wystąpić w zaburzeniach pracy ośrodkowego układu nerwowego, np. po udarze mózgu.
Najczęstszym rodzajem nadpotliwości jest pierwotna nadpotliwość pach.
Leczenie nadpotliwości
Gdy problem pocenia jest tak nasilony, że stosowanie antyperspirantów czy tzw. blokerów jest niewystarczające, konieczne jest sięgnięcie po metody profesjonalne. To przede wszystkim:
Toksyna botulinowa – zabieg z użyciem popularnego botoksu czasowo blokuje impulsy nerwowe pobudzające gruczoły potowe do produkcji potu. Bardzo skuteczny, przynosi zadowalający rezultat prawie u wszystkich leczonych pacjentów. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Ostrzykiwanie skóry robi się raz, a efekt utrzymuje się do 6-12 miesięcy, po czym należy je powtórzyć.