Utrata owalu twarzy to powszechny problem, który występuje u większości kobiet i mężczyzn po 40. roku życia. Główną przyczyną utraty wyraźnego owalu twarzy są przede wszystkim zmiany wynikające ze starzenia się skóry, to z problemem tym mogą zmagać się też młode osoby, które nagle straciły sporo kilogramów np. z powodu diety odchudzającej lub choroby.
Z wiekiem dochodzi do stopniowej utraty podściółki tłuszczowej, czyli tkanki znajdującej się pod skórą, która nadaje policzkom objętość i młodzieńczy wygląd. Podskórna tkanka tłuszczowa zanika głównie w okolicach skroni, kości jarzmowych, a także w okolicy ust. Zanikowi ulega również, choć w dużo mniejszym stopniu, tkanka kostna. Dodatkowo włókna mięśniowe tracą swoją sprężystość. W pierwszej kolejności pojawiają się bruzdy nosowo-wargowe, czyli pionowe zagłębienia biegnące od linii nosa aż do ust. Z biegiem czasu tzw. trójkąt młodości zostaje odwrócony i powstaje tzw. piramida starości, co oznacza, że twarz wpisuje się teraz w figurę geometryczną o kształcie trójkąta zwróconego wierzchołkiem do góry, z masywną podstawą w miejscu brody. W efekcie twarz traci swe młodzieńcze kształty – rysy wyostrzają się, a starzejąca się skóra wiotczeje i opada, powodując utratę owalu. Na linii żuchwy powstają chomiki, czyli nawisy skórne, które optycznie poszerzają twarz w jej dolnej części. Twarz nabiera smutnego i zmęczonego wyrazu.
Na strukturalną podstawę budowy skóry właściwej składają się dwa białka – kolagen i elastyna, które odpowiadają za jej jędrność i elastyczność. Gdy skóra zaczyna wiotczeć, dochodzi do zaburzeń w tkance łącznej skóry, głównie w jej włóknach podporowych, czyli w kolagenie i elastynie. Włókno kolagenowe jest zbudowane z białek; jego kształt przypomina mocno kręcony włos. Z biegiem czasu skręt ten staje się coraz luźniejszy i traci sprężystość, w wyniku czego naskórek zaczyna wiotczeć. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest nie tylko naturalne starzenie się skóry związane z działaniem układu hormonalnego i genetyką. Często ten negatywny proces przyspieszają takie czynniki jak brak odpowiedniej pielęgnacji skóry, niezdrowa dieta, stosowanie używek, palenie papierosów i zanieczyszczenie powietrza. Ich wpływ, w połączeniu z naturalnym ubytkiem substancji pobudzających produkcję kolagenu, przyspiesza wiotczenie skóry, powstawanie zmarszczek i utratę owalu twarzy. Stopniowy spadek jędrności i elastyczności pociąga za sobą utrudniony i osłabiony przepływ krwi w skórze, co przyczynia się do degradacji naczyń krwionośnych, które dostarczają skórze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. To z kolei powoduje niedostateczne zaopatrzenie struktur skóry w tlen i składniki odżywcze, co tylko pogłębia istniejące już problemy.
Najczęstsze przyczyny utraty owalu twarzy
· uwarunkowania genetyczne;
· proces starzenia;
· grawitacja;
· utrata lub brak tkanki tłuszczowej w okolicy okołooczodołowej;
· utrata dużej liczby kilogramów w krótkim czasie na skutek odchudzania się lub choroby;
· zaburzenia przemiany materii i pracy układu trawiennego;
· zaburzenia hormonalne;
· palenie papierosów;
· niewłaściwa pielęgnacja skóry;
· zbyt częsta ekspozycja na słońce;
· zanieczyszczenie powietrza.
Sprawdź nasze zabiegi, które pomogą Ci rozwiążać problem utraty owalu twarzy.