Zmarszczki palacza, zmarszczki posłoneczne, zmarszczki senne, grawitacyjne i inne rodzaje t spędzają sen z powiek kobietom i mężczyznom. Wiele osób utożsamia je jedynie z podeszłym wiekiem, ale tak naprawdę na ich powstawanie wpływa więcej czynników, niż tylko upływający nieubłaganie czas. Zmarszczki pojawiają się głównie na twarzy, choć swoim zasięgiem obejmują również szyję czy dekolt, a także dłonie, stopy i w naprawdę podeszłym wieku - resztę ciała.
Jak powstają zmarszczki (palacza, mimiczne i inne)?
Zmarszczki mimiczne, zmarszczki z odwodnienia i inne rodzaje powstają przy połączonym działaniu różnych zjawisk takich jak: naturalna mimika, nawilżenie skóry, wiek, czynniki środowiskowe. Wspólne działanie tych okoliczności odpowiada za powstawanie zmarszczek. Na skórze pojawiają się na początku delikatne linie - niemalże niezauważalne gołym okiem, które później, wskutek niewłaściwej pielęgnacji, niedostatecznego nawilżenia i braku prewencji starzenia się skóry pogłębiają się, tworząc omawiane w niniejszym artykule zmarszczki.
Zmarszczki mimiczne
Najpowszechniejsze są oczywiście zmarszczki mimiczne. Pojawiają się one zwykle między brwiami (tak zwana „lwia zmarszczka”), na czole, a także w kącikach oczu (określa się je jako „kurze łapki”) czy w okolicy ust. Do zmarszczek mimicznych zalicza się również zmarszczki palacza, czyli poprzeczne, liczne bruzdy zlokalizowane na granicy czerwieni wargowejust. Powstają one w wyniku częstego zaciągania się dymem oraz specyficznego układu warg, jaki przybierają one w momencie tegoż zaciągania.
Zmarszczki z odwodnienia
Innym rodzajem zmarszczek są zmarszczki z odwodnienia. Powstają one - jak sama nazwa wskazuje - w wyniku niedostatecznego nawodnienia skóry (pojawiają się więc najczęściej u posiadaczy i posiadaczek cery odwodnionej). Zmarszczki te są płytkie i cienkie, pojawiają się przede wszystkim na czole, pod oczami czy w okolicach nosa. Ich cechą jest to, że „znikają” pod wpływem nawodnienia organizmu (i właśnie ten aspekt jest kluczowy dla pozbycia się ich ze skóry) oraz pod wpływem właściwej pielęgnacji cery, mającej na celu zapobieżenie odparowywania wody z naskórka.
Fotostarzenie skóry czyli zmarszczki posłoneczne
Zmarszczki posłoneczne powstają na skórze pod wpływem szkodliwego działania promieniowania UV, pochodzącego ze słońca, ale również z urządzeń je emitujących - lamp do utwardzania lakierów hybrydowych i żelowych, a także lamp w solariach. Zmarszczki posłoneczne są bardzo charakterystyczne - tworzą zazwyczaj płytką, ale jednocześnie gęstą siateczkę pionowych i poziomych linii. Pojawiają się zwykle pod oczami, na policzkach, a także na szyi, dekolcie i rękach. Zmarszczkom posłonecznym towarzyszą również przebarwienia w postaci ciemnych plamek, widocznych gołym okiem (czasem określanych mianem plamek starczych). Do zmarszczek posłoneczno-mimicznych można zaliczyć „kurze łapki” wokół oczy, które powstają na skutek mrużenia powiek w momentach, w których oślepia nas światło słoneczne.
Zmarszczki senne
Zmarszczki senne pojawiają się i utrwalają w nocy, gdy śpimy. Ich obecność „zawdzięczamy” odgniataniu skóry podczas snu - czy to ze względu na poduszkę, czy z uwagi na ściskanie skóry po przyjęciu bocznej pozycji leżącej. Zmarszczki senne u osób w młodym wieku znikają już w kilkanaście minut po wstaniu, natomiast im skóra jest bardziej dojrzała - tym pozostają one na dłużej, aż do całkowitego utrwalenia.
Utrata owalu twarzy czyli zmarszczki grawitacyjne
Zmarszczki grawitacyjne, pojawiają się wraz z wiekiem. Obserwuje się je zwykle w okolicy 40-45 roku życia. Zmarszczki grawitacyjne powstają na skutek ubytku kolagenu i elastyny, a także tkanki tłuszczowej w strukturach skóry, przez co łatwiej poddaje się ona grawitacji - owal twarzy opada, policzki obwisają, pogłębiają się bruzdy nosowo-wargowe, a w kącikach ust tworzą się tak zwane „linie marionetki”. Zmarszczki grawitacyjne szybciej i częściej pojawiają się u tych osób, które do tej pory miały „pełną” buzię, a więc cechowały się nadmiarem skóry na twarzy oraz sporą ilością tkanki tłuszczowej, redukowanej naturalnie wraz z wiekiem.
Skuteczne sposoby na zmarszczki - czy można zniwelować ich widoczność? Poznaj nasze zabiegi i pozbądź się zmarczek!